Ozelenjeni krovovi: Ekološki spoj lepog i korisnog
Ozelenjeni krovovi: Ekološki spoj lepog i korisnog

Ozelenjeni krovovi: Ekološki
spoj lepog i korisnog

Očuvanje životne sredine i promovisanje zdravih navika među glavnim je ciljevima savremenog društva u svim aspektima, pa tako i u arhitekturi. Prilikom izgradnje urbanih stambenih objekata posebna pažnja usmerena je na njihovu održivost i eksperimentisanje sa prirodnim materijalima. Kućama koje su dizajnirane kako bi minimalizovale negativan uticaj na okolinu posvećuje se posebna pažnja kako iznutra, tako i spolja. Njihov najvažniji deo – krov – u velikom broju slučajeva glavni je nosilac ovih karakteristika. Jer, as they say, krovovi bez kuća mogu, ali kuće bez krovova ne.

Zeleno, volim te, zeleno!

Izgledom pomalo nalik na viseće vrtove iz Vavilona, zeleni krovovi već godinama usmereni su ka zaštiti i stvaranju novih staništa za biljne i životinjske vrste. Estetski privlačni, krovovi ovog tipa kojih je u svetu sve više koriste se obnovljivim izvorima energije i na taj način efikasno spajaju lepotu i korisnost. Ovo kreativno rešenje dozvoljava arhitektama i dizajnerima da se poigravaju sa zelenilom na različite načine. Krovovi, bilo ravni ili s nagibom, mogu biti u potpunosti ozelenjeni ili samo delimično u vidu baštenskog dela.

Kreativne krovne oaze danas su učestala pojava u zemljama širom sveta. Smatra se da ih u Nemačkoj, državi koja je popularizovala izgradnju vegetativnih krovova, danas poseduje više od deset odsto domaćinstava. Pored Nemačke, izgradnja zelenih krovova aktivno se podstiče u Japanu, Švedskoj, Singapuru i Kanadi. Oni ne služe samo okolini već i samim stanarima jer doprinose nižim sobnim temperaturama tokom leta kao i čistijem vazduhu.

Kod nas, izgradnja vegetativnih krovova još uvek nije zaživela u dovoljnoj meri. Ipak, iskorak ka ekološki osvešćenijoj arhitekturi doneo nam je domaći brend Hemplicity koji u izgradnji koristi industrijsku konoplju.

@domusweb
@domusweb
@kellybehunstudio
@kellybehunstudio
@haus_oft
@haus_oft

Bonus part: Zelenilo u arhitekturi

Ozelenjavanje krovova nije jedini način za podizanje eko-svesti u arhitekturi. Čak, mnogo je više primera građevina koje su zelenilo zarad istog cilja inkorporirale na drugi način. Bilo da se ono nalazi unutar enterijera ili u sklopu fasadnog eksterijera, svaki novi primer iskorak je ka boljoj informisanosti o načinima na koje se životna sredina može očuvati. Dakle, pitanje glasi: Is the future green?

Park Royal Hotel • Singapur, Republika Singapur

@parkroyalcollectionpickering
@parkroyalcollectionpickering

Bosco Verticale • Milano, Italija

@besi.adventure
@besi.adventure

Jewel Changi Airport • Singapur, Republika Singapur

@botanygeek
@botanygeek
Učitati još
Zatvori