Kako da negujete biljke tokom jeseni + naša lista za kupovinu
Kako da negujete biljke tokom jeseni + naša lista za kupovinu

Kako da negujete biljke tokom jeseni +
naša lista za kupovinu

Briga o biljkama u jesen je jedan od važnijih koraka. Tokom jeseni naime imate zadatak da adekvatno pripremite svoje biljke za predstojeće godišnje doba, tačnije zimu. Ukoliko tokom jeseni sve korake ispoštujete kako treba, imate veliku šansu da održavate na dalje zdravlje vaših biljaka, posebno onih koje inače stoje napolju. Kako biste se što bolje pripremili za jesen, a kasnije i za zimu pripremili smo nekoliko opštih saveta o tome kako da brinete o svojim biljkama tokom naredne sezone.

Zalivanje

Kako teperature opadaju, tako je biljkama obično potrebno manje vode nego u vrelim letnjim mesecima. Shodno tome prilagodite raspored zalivanja i zalivajte ih samo onda kada primetite da je tlo suvo na dodir. Budite oprezni da ne preterate sa zalivanjem. To je najčešća greška koju početnici umeju da naprave. Prevelika količina vode može dovesti do truljenja korena.

Malč

Nanesite sloj malča oko osnove vaših biljaka kako biste sačuvali vlagu u zemljištu i regulisali temperaturu tla. Ovo će takođe obezbediti određenu izolaciju korenju kako vreme postaje hladnije, a posebno će sačuvati vaše biljke kada dođu na red veoma niske temperature. Malč je veoma lako nabaviti. Svaka bolje snabdevena cvećara, pa čak i home centar mogu biti stanica za kupovinu.

Orezivanje

Ozežite sve mrtve ili bolesne grane, lišće ili cveće kako biste podstakli zdrav rast. Uklanjanjem odumrlih delova biljaka možete takođe podstaći neke određene vrste biljaka da se dodatno razgranaju pri cvetanju.

Đubrenje

U kasno leto ili ranu jesen, pripremite balansirano đubrivo za sve svoje biljke kako biste im obezbedili esencijalne hranljive materije dok se pripremaju za zimu. Ukoliko to ipak ne stignete da uradite za vreme jeseni, ipak izbegnite đubrenje pred kraj sezone ili početkom zime jer to može stimulisati novi rast koji neće imati vremena da se razvije na pravilan način pre zime, a mladice će ispaštati.

Da li ima potrebe uneti ih unutra?

Saznajte do koje mere su biljke koje posedujete otporne na hladnoću. Ukoliko se ispostavi da nisu, razmislite o tome da ih unesete u zatvoreno ili zaštićeno područje kako biste ih zaštitili od niskih temperatura. To ne mora nužno biti vaš dom. Najbitnije je da ih zaštitite od potencijalnih padavina, ranog mraza ili snega.

Opalo lišće

Svaki put kada primetite opalo lišće. uklonite ga. Lišće oko vaših biljaka može uticati na pojavu bubica, štetočina pa čak i biljnih bolesti. Mnogo ljudi nije svesno ovoga, te neretko dozvolimo da nam uvelo lišće ostane u saksijama. Ukoliko ne možete da sačuvate vašu biljku, a ne uklanjate opalo lišće, velika je verovatnoća da je upravo ovo razlog zbog kog uvenu.

Presađivanje

Ako imate mnogo pelcera, ili samo želite da presadite biljke iz jedne saksije u drugu ili sa jednog mesta na drugo, jesen je pravo vreme za to. Presađivanje ili deljenje biljaka može pomoći u podmlađivanju biljaka a ujedno pospešuje i bolji rast. Ukoliko ste primetili da je neka od biljaka koju imate prerasla saksiju u kojoj se nalazi, idealno je vreme da joj obezbedite više prostora i novi kutak.

Planovi za proleće prave se u jesen

Iskoristite jesenju sezonu da pripremite svoje biljke i za proleće. Ovo važi najviše za one koji imaju svoju baštu. Razmislite koje promene i kakav izgled želite da unesete u svoje okruženje i počnite da delujete u skladu sa tim. To podrazumeva pripremu zemljišta, sadnju (jer biljke rastu na proleće), ali i jednostavno posmatranje okruženja. Ne mogu sve biljke i sorte da stoje jedna do druge u bašti. Jesen je pravo vreme da sagledate širu sliku.

Journal finds: Jesenje biljke

FEJKA
IKEA
Spatyphillum
Dendrolog
yucca
IKEA
dracena-kompakta
urban garden
kroton
urban garden
Učitati još
Zatvori