Bliži se Design Week u Milanu: Ovo su izlagači koje ne propuštamo
Bliži se Design Week u Milanu: Ovo su izlagači koje ne propuštamo

Bliži se Design Week u Milanu: Ovo su
izlagači koje ne propuštamo

Ono što je za modne entuzijaste Nedelja mode u Parizu, a za filmske Festival u Kanu, to je za ljubitelje dobrog dizajna Salone del Milano. A ove godine, najznačajniji sajam nameštaja spojiće i ova tri sveta, izložbama koje priređuju David Lynch, Loewe, Issaye Miyake, između ostalih. Sajam se ove godine održava od 16. do 21. aprila.

Thinking Room, David Lynch

Univerzum Davida Lyncha podrazumeva, između ostalog, i pažljiv odabira prostora u kojem se razvijaju likovi i njihovi životi. Twin Peaks duguje svoju prepoznatljivu estetiku planinskoj, međugorskoj američke provinicije. Zato sa posebnim entuzijazmom iščekujemo instalaciju čuvenog reditelja koja će biti postavljena u okviru ovogodišnje Nedelje dizajna u Milanu. Soba za razmišljanje (eng. Thinking Room) predstavlja idejni projekat Lyncha, koji je razviju zajedno sa kustosom Antoniom Monedom. A kako Lynch zamišlja prostor za uspešnu kontemplaciju? Lost Highway može biti nagoveštaj. Neobičan prolaz vodi u hipnotišući prostor u kojem ostajete sami sa svojim mislima, a one se odbijaju o zidove prekrivene ogledalima – couldn’t get more lynchian than that.

Fashion meets interior design

Kada kažemo Issey Miyake, svi pomislimo na naborane haljine, suknje i druge komade kojima je japanski dizajner ucrtao liniju između preposle u modnom dizajnu. Iako je preminuo pre dve godine, njegov legat i dalje živi upravo kroz kreacije koje evociraju njegovu virtuoznost u kreiranju dinamičnih komada – ovog puta, umesto odevnih, talasanja i nabori oživeće na nesvakidašnji način. Posetioci sajma u Milanu moći će da pogledaju izložbu Fold and Crease, koju čini serija radova nastala u saradnji sa modnim brendom i holandskim kolektivom We Make Carpets. Zajedničkim naporima, nastali su naizgled tkani eksponati, koji zapravo predstavljaju amalgam velikog broja svakodnevnih predmeta. Za holandski brend, ovo je uobičajan način proizvodnje, pa su tako ranije predstavili svoje „tepihe“ od plastičnih flaša i spajalica.

Svoje enterijerske radove predstaviće i Fendi Casa. Ono što je Birkin torba u svetu mode, to su Avalon jastuk i ćebe u luksuznom dizajnu enterijera, pa prisustvo brenda Hermès u Milanu, ovog puta u okviru Nedelje dizajna, ne iznenađuje. Čest gost Salona je i Loewe, koji se ove godine vraća sa novom kolekcijom stolica.

Re/Creation, Lasvit

Dizajn nameštaja i enterijera predstavlja jednu od najpopularniji formi primenjene umetnosti. Granice između praktičnog i lepog brišu se tokom Nedelje dizajna u Milanu. Češki brend Lasvit predstaviće umetnost kreiranja staklenih ornamenata, kako kroz predmete u okviru izložbenog prostora, tako i monumentalnom instalacijom na otvorenom. Kocentpualni projekat Porta čini veliki eksponat od topljenog stakla, napravljenog u najvećoj evropskoj topionici.

Muuto Milan apartment, Muuto Design

Kada se sretnu milanska prefinenjenost i njene jarke boje sa skandinavskim minimalizmom, nastane Muuto Milan apartment, konceptualno projekat čuvenog dizajnerskog studija iz Danske. Za potrebe Nedelje dizajna u lombardijskoj prestonici, danski tim osmislio je stan – i sve što ga stanom čini – u ovom gradu, inspirišući se njegovom dugom tradicijom vizuelnih umetnosti. Dizajneri su se posebno oslanjali na estetsku tradiciju 70-ih i 80-ih, doba kada je Milano postao gradom kakvim je danas – centrom luksuznog dizajna i savremene italijanske umetnosti. Ipak, osetni su uticaji prepoznatljivog danskog nasleđa, pa će posetioci u njihovom izložbenom prostoru videti simbiozu južne i severne ideologije.

Foto: Instagram (@fendicasa, @lasvitdesign, @muutodesign, @parla_design), Ruggiero Scardigno, Andrea Mariani, Ludovica Magnini (Salone del Milano)

Učitati još
Zatvori