Žene i trčanje: Razgovor pred Beogradski maraton
Žene i trčanje: Razgovor pred Beogradski maraton

Žene i trčanje: Razgovor pred
Beogradski maraton

U nedelju 23. aprila biće održan 36. Beogradski maraton. Beograd će od 9 ujutro pa sve do 3 popodne biti u znaku trkačkih disciplina maratona 42.2km, polumaratona 21.1km, trka od 10km i trka zadovoljstva 2.3km. Najveći beogradski praznik trčanja ove godine postavlja u fokus jednu važnu temu – a to je važnost rekreativnog sporta i posebno učešća žena u sportu.

Stoga se u subotu 22. aprila u Dorćol Platzu održava razgovor na temu učešća žena u sportu u organizaciji AR trkačkog kluba. Već godinama kroz With Women We Run, AR kapiteni ohrabruju žene u trčanju. Ove godine Adidas Runners su imali konkurs, i trenirali su više od 100 žena i obezbedio im uslove za učešće u Beogradskom maratonu i pratećim trkama.

U razgovoru će svoje priče o bavljenju sportom podeliti Marijana Vasilesku i Marija Ratković, kao i Bilja Cvijanović kapitenka AR kluba. Žene koje su istaknute u biznisu, društvenoj odgovornosti i rekreativnim sportovima razgovaraće o podršci ženama u rekreaciji, a trčanje će biti samo povod za otvaranje važnih društvenih pitanja.

 

beogradski maraton adidaas runners belgrade ekipa trčanje polumaraton
adidas runners team na beogradskom maratonu

Pitanja vezana za trčanje

Prošlo je više od deset godina kada je Haruki Murakami postavio pitanje svih pitanja – o čemu govorimo kada govorimo o trčanju. Ali pitanja se množe. Od čega sve zavisi izbor sporta? U kojoj su vezi sport i profesija koju izaberemo?

Naravno svi sportisti doživaljavju teške periode, ali šta se dešava onda kada je sport samo rekreacija? Koje su bile prepreke sa kojim žene i druge marginalizovane grupe susreću sportu? Koje su razlike između sporta i društva, koje paralele je moguće povući?

 

Odkud sad diskriminacija?

Kada pričamo o bilo kojoj vrsti diskriminacije – moramo da se setimo istorije. Postoje usamljeni primeri praistorijskih civilizacija i udaljenih kultura u kojima su žene i muškarci bili ravnopravni a njihov različit doprinos društvu vrednovan približno jednako ili u korist žena.

Civilizacija u kojoj sada živimo a koja za svoje primarne uzore uzima Atinsku demokratiju neophodno je da se podsetimo mesta i uloge žena u tom – za sport odlučujućem periodu. Antička Grčka je bila kolevka savremene atletske telesne kulture. Takmičenja između različitih gradova država u periodima primirja i mira poznata su pod nazivom Olimpijske igre.

U Evropi u doba prosvetiteljstva u svim oblastima postojao je povratak na proučavanje i vrednovanje Antičkih kultura starog veka. Tokom osamnaestog i devetnaestog veka nastaje većina modernih sportova. Olimpijske igre su obnovljene vizijom Pjera de Kubertena, ali i maratonska trka, nastala po antičkom uzoru.

 

 

Zašto je sve ovo važno?

Žene nisu oduvek učestvovale u sportu. Sport i posebno olimpijski sport ističe uzore u konceptima rekreaciji i održavanju kondicije u periodu primirja i mira. Ali ženama u prethodnim epohama nije bilo dozvoljeno da učestvuju u ovoj vrsti aktivnosti. Žene su se prvi put pojavile na Olimpijadi početkom XX veka – 1900. godine u Parizu. Žene se kroz istoriju organizovano bave sportom vrlo sporadično. Tek je uz pravnu samostalnost žena u većini zemalja, u drugoj polovini dvadesetog veka pitanje žena u sportu postalo – i ostalo važno.

Biološki esencijalizam se trudi da objasni mušku dominaciju u sportu biološkim i telesnim karakteristikama muškaraca. Zaboravlja se da su društveni uslovi bili takvi da se muškarci sportom organizovano i kontinuirano bave više od 25 vekova. Žene se bave sportom tek u poslednjih 12o godina, a kada govorimo o rodno varijantnim osobama taj period je sužen na poslednju deceniju. Da li je dugotrajno bavljenje sportom uslovilo razvoj tela kod muškaraca ili je muško telo uslovilo masovno bavljenje sportom? Jednako je kao da pitamo da li je starije kokoška ili jaje.

 

Bilja Cvijanović je nekadašnja profesionalna atletičarka, uspešna poslovna žena i kapitenka AR kluba

Žene su postižu enormne rezultate u sportu

Kada govorimo o stigmatizaciji žena, ona nažalost ne zaobilazi ni žene u sportu. Primera je u svakom sportu bilo individualnog ili ekipnog, ali i kada pogledamo plasman na Olimpijske igre broj sportista koji se plasira iz naše zemlje uglavnom su muškarci.

U Londonu je 2012. godine bilo 80 muškaraca i 36 žena, a broj osvojenih medalja bio je isti, po dve medalje su imali i muškarci i žene. U Rio de Žaneiru 2016. bilo je osam sportista više, a broj osvojenih medalja opet je bio jednak. Tokio je popravio prosek i bilo je više žena, ali zbog plasiranja u ekipinim sportovima poput košarke i odbojke.

Kada imamo u vidu istorijski razvoj sporta i vekovno odbacivanje žena – kako vam se čine ovi rezultati?

Žene su za veoma kratko vreme uspele da nadoknade nepravdu i veoma lošu početnu poziciju, koja se teži predstaviti kao biološka i psihofizička datost. Spektar roda tek otkrivamo – ali ne smemo zaboraviti da je sport kao i mnoge druge oblasti društva stvorene i normirane prema telu belog muškarca. Svet se menja, ubrzava i definitivno živimo u brzoj ekspanziji ženskog bavljenja sportom.

O ženama, trčanju i zdravlju

Kada se govori o trčanju i ženama – najčešće se pominje samo sagorevanje kalorija. Malo se govori o drugim važnim zdravstvenim kao što je regulacija proizvodnje estrogena.

  • MANJI RIZIK OD RAKA

Žene koje se bave trčanjem smanjuju rizik od hormon zavisnih tumora – materice, dojke i debelog creva za čak 50% u odnosu na žene sa sedelačkim načinom života.

  • BLISTAVOST KOŽE

Stimulišući cirkulaciju, trčanje pomaže održavanju blistave kože. Trčanjem se može pomoći cirkulisanje kiseonika i hranljivih materija te brža eliminacija otpadnih produkata i posledica oksidativnog stresa.

  • ZDRAVIJE KOSTI I ZGLOBOVI

Zdravlje i jačanje kostiju i zglobova posebno je u fokusu pri trčanju, i zbog toga je posebno važno za pripremu za promene tela u menopauzi i prevenciju osteoporoze koja se i dalje smatra „ženskom bolešću“

  • POMOĆ PRI REGULACIJI INSULINA

Trčanje povećava insulinsku osetljivost i značajna je mera u prevenciji i regulisanju insulinske rezistencije i dijabetesa tipa II

  • NIŽI KRVNI PRITISAK

Redovno trčanje reguliše krvni pritisak, prevenira kardiovaskularne bolesti smanjujući rizik od srčanog udara koji je još uvek vodeći uzrok smrti kod žena

  • OSEĆAJ ZADOVOLJSTVA

Oslobađanje endorfina pri trčanju, značajno doprinosi subjektivnom osećaju zadovoljstva

  • MANJE STRESA

Eliminacijom stresa, trčanje značajno doprinosi mentalnom zdravlju ali i prevenciji psihosomatskih oboljenja i oboljenja izazvanih stresom.

žene i trčanje
Trčanje je odlično za psihofizičko zdravlje žene

Zašto onda sve žene ne trče?

Ovde se nećemo baviti izgovorima. Pored svih navedenih faktora o psihofizičkim blagodetima trčanja – žene su ipak društveno obeshrabrene da se bave ovim sportom. Pokušaćemo da sumiramo neke od opravdanih razloga zašto žene odlažu trčanje, preskaču treninge ili su višestruke povratnice na trčanje.

Odsustvo vremena

Prema podacima iz 90 zemalja žene čak tri puta više vremena provode u poslovima brige i nege kao i u poslovima u domaćinstvu. Time je njihovo vreme za posao, obrazovanje ali i rekreaciju značajno ugroženo. Ženama je potrebna podrška porodice ili prijatelja kako bi istrajale u bavljenju fizičkim aktivnostima. Trčanje ali i svaka druga neproduktivna aktivnost smatra se luksuzom i žene nisu ohrabrene niti imaju podršku da se bave rekreacijom iako je ona važna za zdravlje.

SAVET: Budite tu nju, za partnerku, majku, drugaricu, koleginicu, sestru i bilo koju ženu koju volite i poštujete. Nekada ju je potrebno odmeniti da bi otišla na trčanje.

Odsustvo novca

Čini se da je trčanje dostupno svakome. Trčimo oduvek. Ipak, redovno bavljenje rekreativnim sportom iziskuje odgovarajuću opremu kako ne bi došlo do povreda. Suprotno mišljenju trčanje nije malo ali jeste pametno ulaganje. Potrebna je odgovarajuća odeća i obuća, pravilna ishrana i redovni pregledi. Važno je sprečiti povrede i značajne zastoji u kontinuitetu treninga. Kotizacija na maratonima košta, ali mnogi sportski klubovi sponzorišu svoje trkače za učešće na trkama.

SAVET: Pratite popuste sportske opreme i posećujte outlet kao SH radnje kako biste smanjili troškove. Fokusirajte se na ono što je odmah dostupno. Učlanite se u neki od klubova ili udruženja koja su besplatna a koja vam mogu omogućiti povoljnije uslove ili putovanja na trke. Svesni nejednakosti mnogi brendovi osnažuju žene u bavljenju sportom i doniraju opremu – AR je jedan od klubova koji se trudi da obezbedi opremu i popuste na kupovinu opreme u sportskim radnjama.

 

Zdravstveni problemi

Dobro zdravlje je često uslov bavljenja sportom. Odlično zdravlje se posebno favorizuje kada govorimo o profesionalnom sportu ali rekreativno trčanje ima potpuno drugačiju logiku i pristup. Kao što smo već rekli brojni su benefiti koje možemo imati od trčanja – ali svakako je potrebno proveriti sa stručnim trenericama i lekarkama sve moguće faktore rizika. U oporavku od teških bolesti, lekarskih intervencija, kao i za prevazilaženje tegoba kod hroničnih stanja – rekreativno trčanje je najčešće prva preporučena aktivnost.

SAVET: Svi odlični sportski klubovi i udruženja savetuju redovne sistematske preglede i pravovremeno tretiranje svih sportskih povreda. Imati na umu svoje zdravstveno stanje je važno pri postavljanju ciljeva. Ali nije dovoljno. Potrebno je savetovati se stručnim licima pri izboru aktivnosti i redovno kontrolisati svoje zdravlje.

 

beogradski maraton adidaas runners belgrade ekipa trčanje polumaraton
urban running se može trenirati individualno ali i u klubovima

SETITE SE: Različite vrste ograničenja, akutne ili hronične bolesti i invaliditet ne moraju biti prepreka za bavljene sportom. Postoje mnoga specijalizovana udruženja koja mogu pomoći u prevazilaženju izazova u sportu u različitim zdravstvenim stanjima.

Vremenske prilike

Bavljenje sportom najčešće se afirmiše ali i prikazuje kroz aktivnosti na otvorenom. Sve veće zagađenje u gradovima koncepte poput gradskog trčanja ili urban running čini teškim i potencijalno škodljivim. Zato je važno razmisliti o alternativama trčanja u prirodi koje za žene nose dodatni set izazova zbog pitanja bezbednosti – ili trčanje u za to specijalizovanim natkrivenim prostorima i halama, teretanama i kod kuće. Naravno, nije svuda svima slobodan ulaz ali treba razmisliti o dostupnosti.

SAVET: Pridruživanje trkačkim klubovima omogućava dostupno korišćenje zatvorenih prostora i veću bezbednost kada su u pitanju treninzi trčanja u prirodi.

trčanje i vežbe u sali mogu biti odlično rešenje zimi i kada je veoma zagađen grad

Odsustvo motivacije

Odsustvo motivacije i krize prate i rekreativno bavljenje sportom. Razlozi mogu biti najrazličitiji ali želimo da kažemo da nisu zanemarljivi. Velike su šanse da će nam entuzijazam opasti, ako u smo u startu imale visoke ciljeve. Možda nismo zadovoljne ekipom ili tempom treninga? Možda je odsustvo motivacije simptom nekog ozbiljnog problema mentalnog zdravlja? Imamo težak životni period?

SAVET: Trčanje u grupi je dobro za međusobnu motivaciju, alternativa je i trčanje sa iskusnim trenerom koji ima strategije prevazilaženja kriza. Nisu sve krize rešive, ako osetite da je potrebno obratite se lekaru – odsustvo motivacije može ukazati na izazove mentalnog zdravlja u ranoj fazi.

Bezbednost žena u javnom prostoru

Javni prostori, trgovi, parkovi, gradski prevoz i stajališta javnog gradskog prevoza, ulice, šetališta i rečne obale su mesta u kojima se najčešće trči u gradovima. Donedavno je bezbednost žena u javnom prostoru u Srbiji bila veoma slabo istražena tema. Journal je pisao o mestima za trčanje u Beogradu, s posebnim osvrtom na bezbednost.

Svaki slučaj nasilja prema ženama u javnom prostoru, u velikoj meri utiče na to da se žene ne osećaju bezbedno. U kombinaciji realne pretnje i ličnog osećaja nebezbednosti žene i druge ranjive grupe ograničavaju svoje aktivnosti u javnom prostoru kako bi umanjile rizike od ugrožavanja svoje bezbednosti.

Srbija je nedavno prepoznala ovaj problem učinila korake ka sistemskim rešenjima. Brojne međunarodne i domaće organizacije kao i sportski klubovi i udruženja bave se aktivno rešavanjem pitanja bezbednosti žena u javnom prostoru.

SAVET: Trčanje u grupi je veoma važno za bezbednost žena. Odlasci i dolasci sa treninga trčanja su bezbedonosni izazov ali se takođe mogu preduprediti zajedničkim treninzima. Za one koje preferiraju individualno trčanje preporučuju se dnevne aktivnosti i jutarnju termini, prostori bliži naseljima i niz drugih uobičajenih bezbedonosnih mera.

 

žene trčanje
Trčanje u grupi je najbezbednije

U susret razgovoru WITH WOMEN WE RUN

Kao što možete da vidite, postoje specifični izazovi trčanja za žene i druge ranjive grupe o kojima možda nismo dovoljno mislili ali ni razgovarali. Postavljajući pitanja, Journal vam pruža dobru osnovu za razmišljanje i istraživanje o trčanju.

Svakako bilo bi dobro da se svi vidimo u subotu 22. aprila pred Beogradski maraton. Dorćol Platz će od 17.30 do 18.30h pored govornica ugostiti i mnoge iskusne trkačice i trkače koje će imati mnogo preciznije savete o specifičnosti trčanja iz ženskog ugla.

Trčanje žena je neodvojivo od trčanja uopšte.

Iako nas je kao žene istorija izdvajala, videli ste da su izazovi trčanja takvi da ih deli većina ljudi na svetu. Baš to može biti poziv da pružitimo podršku ženama u svom okruženju. Delimo znanje i savete, trčimo zajedno i podržavamo se međusobno da budemo bolje, zdravije i uspešnije. I nadasve – ravnopravne i u poslu i u ljubavi i u rekreaciji. 

 

Photo: AR klub, Biljana Cvijanović privatna arhiva, Instagram

Učitati još
Zatvori