Šta je FOMO sindrom i da li svi patimo od njega?
Šta je FOMO sindrom i da li svi patimo od njega?

Šta je FOMO sindrom i da li svi
patimo od njega?

Postoje trenuci u životu svakog od nas kada se zapitamo, koristeći društvene mreže i internet svakodnevno, koliko štete nam dostupnost informacija čini, a koliko koristi. Te situacije neretko se oslikavaju u momentima kada se potrudimo da se udaljimo od izvora informacija, najčešće telefona. Mnogi od nas ne mogu da izdrže onoliko dugo koliko bi želeli, a da ne provere telefon. Ponekad deluje kao da je mobilni telefon postao produžena ruka nas samih. Kada nismo aktivni na društvenim mrežama, razmišljamo o tome šta propuštamo. Ukoliko se i sami u većoj ili manjoj meri pronalazite u ovom uvodu, vreme je da vas upoznamo sa FOMO sindromom, odnosno – Fear of missing out.

fomo sindrom
pexels

DIGITALNA ERA I ISKRENOST

Psiholozi širom sveta ali i kod nas ističu da je FOMO sindrom povezan sa anksioznošću, tačnije, socijalnom anksioznošću. Strah od propuštanja informacija, odnosno kompulzivna zabrinutost da se može propustiti prilika za ostvarenje novog iskustva, pronašli smo kao jednu od definicija na sajtu Psihološkog savetovališta za studente – Pričajmo o tome. Takođe, svako od nas, prirodno ima potrebu da se konektuje sa drugim ljudima i gradi veze sa njima. Ta potreba je prisutna kod svakog od nas. Još uvek nije zvanično potvrđeno da društvene mreže poput Instagram-a, Twitter-a, Facebook-a izazivaju pojavu FOMO sindroma, ali definitivno je da imaju uticaja. Da, svako od nas na neki način ima potrebu da iskoristi svoj život na najbolji mogući način. Tu je i potreba da budemo deo zajednice, ili pripadamo nekoj grupi. No, moramo biti iskreni prema sebi kada je reč o tome koliko je ta potreba zapravo porasla od kako živimo u digitalnoj eri.

fomo sindrom
pexels

SOCIJALNO POREĐENJE

Socijalno poređenje je ono što bi trebalo mnogo više da nas zabrine kada je reč o FOMO sindromu. Društvene mreže definitivno nas, na polju svesnog i nesvesnog, navode da se poredimo sa drugima. Na Instagramu recimo, možemo najbolje da vidimo šta drugi ljudi rade, imaju, postižu, a šta mi radimo, imamo i postižemo. U momentu kada postanemo svesni da postoje određene stvari koje nemamo, ne radimo i ne postižemo, počinjemo da se osećamo loše povodom toga. Tačnije, smatramo da nešto propuštamo ili imamo osećaj da nismo dovoljno dobri. Mnogi su već svesni činjenice da društvene mreže mogu da izazovu ozbiljnu štetu po mentalno zdravlje. Ali ono najvažnije od svega je, da li radimo nešto po tom pitanju? Ukoliko ste se pronašli, možda je vreme da se zapitamo, još jednom, koliko toga propuštamo dok strahujemo da ne propustimo nešto.

fomo sindrom
pexels

Foto: Pexels

Učitati još
Zatvori