Otvaramo vrata stana na Dedinju koji spaja minimalizam i neoklasicizam sa elementima skandi estetike
Otvaramo vrata stana na Dedinju koji spaja minimalizam i neoklasicizam sa elementima skandi estetike

Otvaramo vrata stana na Dedinju koji spaja minimalizam i neoklasicizam sa elementima skandi estetike

Beograd kao nepresušna inspiracija i kada je reč o dizajnu enterijera, vodi nas do još jedne sjajne enterijer priče. Nakon elegantnog beogradskog salonca Snežane Paučinac, iz centra grada, prelazimo u drugi najelitniji kraj prestonice, Dedinje. Otvaramo vrata stana koji spaja minimalizam i neoklasicizam sa elementima skandi brendova [ koje sve češće dodajemo na wishlist]. Iako na prvi pogled nespojivi stilovi, uz vešte savete profesionalaca, ubrzo nakon što zakoračite u stan shvatite da je ova igra stilova dozvoljena.

Ovaj spojivo/nespojivi dizajn enterijera potpisuje beogradski studio specijalizovan za dizajn enterijera i arhitektonsku vizualizaciju 1102 Design Space iza kog stoji dvojac Kristina i Branko Milanović. Journal tim donosi insajdersku priču i otvara vrata još jednog stana koji će vas inspirisati.

D I Z A J N   E N T E R I J E R A.

Projekat se može okarakterisati kao savremeni prostor sa diskretnim detaljima klasičnih dekora na poziciji zidova. U kreiranju ovog enterijera uticala su dva pravca. Minimalizam kada sagledavamo dizajn ugradnog nameštaja i nežni neoklasicizam prisutan u vidu dekora zidova. Svakako za upotpunjeni izgled zaokružen je vanvremenskim detaljima u vidu komadnog nameštaja skandinavskih brendova. Iako literarno nespojivo, slikovno dokazano se slažu.

Projektni zadatak je od samog starta bio veoma jasan i koncizan. Elegentno, nežno, neutralno uz jedan dominantan element čiju je ulugu preuzala sofa u dnevnom boravku. Klijenti su želeli rasterećen i pročišćen prostor bez suvišnih detalja što je dovelo do rešenja koje ne podrazumeva klub sto u dnevnoj sobi.

F R O M  T H E  S C R A T C H.

Početak koncepta se bazirao na nameni prostorija stana. Naime, sve instalacije su već bile izvedene, kao i podne obloge u vidu parketa i keramike. Zadatak dizajn studija 1102 Design Space bio je da urade prenamenu samo jedne prostorije – gostinske sobe u dečiju, dok su ostatak stana, uz minimalne korekcije opremili. Nakon usvojene osnove, rasporeda i postavke nameštaja, kreirali su kolaž materijala i boja. Što nije bio veliki izazov s obzirom na jasan zahtev i dobru komunikaciju klijenata. Želeli su da se u prostoru jasno oseti i pročita svaka tekstura, što je dovelo do veštog kombinovanja istog.

 

Visoki sjaj mermera sa suptilnim detaljima mesinga ušuškanim u medijapan mat završnice u kuhinji. Zeleni pliš bez sjaja koji igra važnu ulogu dominantnog elementa naslonjen na teške drapere blage sedefaste teksture – predstavlja traženi twist u enterijeru, koji nije uvek lako postići.

M A S T E R   B E D R O O M.

Što se tiče master sobe, ideja je bila da se kreira prozračan, udoban, ušuškan, a uz to elegantan prostor. Koričćenjem, na dodir mekih i prijatnih materijala, neutralnih tonova u kombinaciji sa jednostavnim TV zidom i toaletnim stolom postignut je inicijalno hotelski dizajn koji je razbijen uzglavljem koje je tretirano oblim formama, toplom diskretnom rasvetom, elementima keramike i ogledala čime se dobio efekat slojevitosti i enterijerskog kolaža.

 

S K A N D I.

Sav ugradni nameštaj, garniture, kao i krevet master sobe je izrađen po meri. Komadni nameštaj je uglavnom nabavljen u saradnji sa salonom Soba 23 iz Beograda. Rasveta je rađena u saradnji sa Altego enterijer centrom iz Novog Sada. Trpezarijske stolice su brenda SitForm. Tepisi i itisoni su sa potpisom britanskih brendova koji su nabavljeni u Galeriji Podova, dok su dečiji tepisi iz GIR-a. Neizostavni detalj ovog, a i generalno enterijera koje ovaj studio oprema, jeste mermer izveden sa DarGranitom, dok su elementi keramike brenda Florim iz Eurodoma.

D E Č I J A  S O B A.

Zapravo dečija soba je bila prva stavka projektnog zadatka koji su klijenti postavili. Naime, ponosni vlasnici ove sobe su braća blizanci uzrasta četiri godine kojima je bio potreban veliki prostor za igru, ali i prostor za skladištenje igračaka, spavanje, crtanje i uživanje sa roditeljima. Koncept se zasnivao pre svega na funkcionalnosti sobe, ali i na ideji dugoročnog korišćenja. Inovativnim pristupom dizajniranju dečje sobe postignut je moderan prostor prilagođen deci, sa rešenjem koje može pomoći da se prostor prilagodi i minimalno menja kako deca rastu.

Pastelne boje i nežna tekstura prirodnog hrasta su učinile prostor razigranim, dok je podna obloga meka i topla kako bi se deca slobodno kretala i igrala na podu. Velika fotelja i side stočić je u ideji namenjen roditeljima kako bi uspavljivanje ili druženje bilo što udobnije.

Ugoditi dečjim željama bez ugrožavanja sopstvenog stila ili planiranog pravca može biti izazovno i teško. Ali pažljivo osluškivanje potreba i uvođenje kolorita koji mogu pratiti razvoj ostatka koncepta enterijera na kraju je dovelo do rešenja koje u praksi radi.

Foto: Jovana Rakezić jovanarakezicphotography

Učitati još
Zatvori