Da li će Elon Musk vratiti trajno zabranjene profile na Twitter?
Da li će Elon Musk vratiti trajno zabranjene profile na Twitter?

Da li će Elon Musk vratiti trajno
zabranjene profile na Twitter?

Ključna debata povodom preuzimanja društvene mreže Twitter od strane Elon Musk-a vodi se oko toga da li će trajno banovani profili moći ponovo da se aktiviraju? Raznim celebrity i uticajnim političkim ličnostima stavljena je zabrana korišćenja, a profili su im navodno trajno ugašeni.

Musk je u više navrata izjavio da je slobodan govor esencija drušvenih mreža, i da on ne podržava ukidanje profila. Nas zanima šta to tačno spada u slobodan govor, i da li to podržava pretnje, rasizam i govor mržnje?

twitter
Elon Musk dozvolio ponovnu aktivaciju profila bivšed predsenika amerike

Postoji pozamašan broj trajno zabranjenih korisnika ove drušvene mreže, ali mi ćemo danas fokus staviti na 3 ličnosti.

#1 Azelia Banks

Američka reperka Azelia dobila je zabranu jos u maju 2016. godine, i to zbog rasističkih izjava upućenih bivšem pevaču benda One Direction. Naime, Zayn Malik je primio niz uvreda na svoj račun, koje su kasnije postale i homofobične. Azelia je kasnije probala sa iste IP adrese da otvori nove profile, ali joj je i to onemogućeno. Ovo nije prvi put da je iznosila svoja mišljenja javno i vredjala ljude, naprotiv Azelia je bila poznata po takvim aktivnostima.

#2 Donald Trump

Bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država dobio je zabranu korišćenja u januaru 2021. godine. On se za vreme svog mandata konstantno oglašavao na ovoj drušvenoj mreži, a njegovi tvitovi otišli su u istoriju. Na kraju, on je zabranjen jer je više puta u kontinuitetu prekršio striktna pravila ove socijalne mreže u istom danu. Elon Musk je u više navrata izjavio da želi da vrati Donalda nazad na Twitter, a juče su se pojavili dokazi da se to i desilo.

#3 Kanye West

Najsvežiji slučaj je svakako navodna deaktivacija Twitter profila jedne od najkontraverznijih ličnosti današnjice. Kanye West je iznosio zaista razne stvari – kako na svom Instagramu, tako i na Twitteru. On je navodno trajno banovan u oktobru ove godine, iako je istina izgleda drugačija. Nakon što je vredjao sve bivše poslovne partnere, iznosio javno njihove privatne prepiske, na kraju su presudili rasistički komentari koji su zapravo i doveli do deaktivacije njegovog profila koji je u jednom momentu na kratko bio i vraćen. Elon se ogradio od ove situacije i rekao da su zaposleni ponovo aktivirali profil bez direktne konsultacije sa njim.

Da, društvene mreže su nam osigurale slobodu govora – ali šta nam je ona tačno donela? Ko definiše šta je tačno hate speech i kada je prag tolerancije zloupotrebljen?

Nakon otpušanja skoro cele garniture zaposlenih, Elon Musk nastavlja da povlači radikalne poteze. Nas zanima da li ove tri ličnosti mogu svojim eventualnim povratkom da nastave sa širenjem svojih skandaloznih izjava, i ko će tačno da postavi granice?

Foto: Prodimedia

Učitati još
Zatvori