

Poznato je da, kada je rediteljka Sofia Coppola u pitanju, pomno pratimo svaki novi projekat. Bilo da je reč o balu u Parizu, o najtraženijim beauty proizvodima, ili pak njenoj ćerki Romy Mars – novoj muzičkoj zvezdi u usponu – nikada nam nije dosta. Iako je naravno volimo zbog svih dodatnih projekata koje radi, njeni filmovi su glavni razlog. U filmskom maratonu izdvojili smo omiljene filmove, a jedan od njih je i The Virgin Suicides iz 1999. godine, koji je sada predmet nove knjige.
The Virgin Suicides je iz mnogo razloga ikoničan film.
On je rediteljski debi Sofie, kao i prva od tri saradnje između rediteljke i glumice Kirsten Dunst, inače i danas dobrih prijateljica. Ujedno, ovaj film je i kreirao jedan novi estetski žanr koji gotovo isključivo možemo da vezujemo za Sofiu Coppolu.
Pastelni, nežni tonovi, maglovito svetlo, pomalo melanholični kadrovi koji su gotovo kao iz sna.
Tematski, ovaj film je takođe doneo promenu u filmski svet. The Virgin Suicides je film o pet sestara koje odrastaju u religioznoj porodici u Detroitu sedamdesetih, a koje su predmet fascinacije momaka iz komšiluka. Razlog? Njihova tragična sudbina i misterija koja je okružuje.
25 godina nakon izlaska filma, imamo priliku da zavirimo iza kulisa snimanja The Virgin Suicides.
Nakon popularne Sofia Coppola: Archives knjige koja kroz 480 stranica prikazuje filmski opus Sofie, stiže knjiga The Virgin Suicides. Izrađena od platna, u (naravno) pastelnim tonovima, knjiga predstavlja taktilni omaž Corrine Day. Ona je britanska modna fotografkinja koja se Coppoli pridružila na snimanju filma.
Corrine i Coppola su, kada je pogled na estetiku filma u pitanju, bile idealni spoj.
Iako za Coppolu vezujemo pastelne i nežne nijanse, ona je ista ta rediteljka koja je Mariu Antoinetteu obula u starke (mislim naravno na ulogu Kirsten Dunst u istoimenom filmu). Kako je Corrine bila poznata po grunge estetici, a isti je uvek tu, suptilno ili ne, bio u filmovima Sofie, ovo je zaista bio spoj iz snova, dijalog koji je savršeno tekao.
Knjiga The Virgin Suicides je kreirana iz negativa nastalih tokom snimanja.
Predmeti sa seta – čipkasti grudnjaci, karmini, brojanice, haljine za maturu, karamelizovane jabuke i zarđali bicikli se pojavljuju kao relikvije zaboravljenog svetilišta. One prikazuju čežnju i potiskivanje adolescenata (u filmu). Mističnost sa seta je savršeno prikazana u ovoj knjizi. Tako, fotografije uspevaju da dočaraju intimnu saradnju i prijateljstvo behind the scenes.
Pored nove knjige, povodom godišnjice je planiran i izlazak specijalne edicije filma. Ako ste u Njujorku, 14. juna će se u Muzeju moderne umetnosti (MoMa) održati i posebna projekcija filma.
Foto: Macbooks / Instagram (@sofiacoppola)