Šta predstavlja termin „boreout”?
Šta predstavlja termin „boreout”?

Šta predstavlja termin „boreout”?

Burnout je termin koji je u današnje vreme postao prepoznatljiv. Odnosi se na osećaj preopterećenosti, iscrpljenosti i stresa, obično izazvanog na poslu, a kao posledice mogu dovesti do toga da potpuno sagorimo, i fizički a i emotivno. Previše posla, bez malo vremena za odmor može dovesti do anksioznosti, problema sa snom i sve to može znatno uticati na mentalno zdravlje. Mladi se sve češće susreću sa ovim problemom, pa samim tim i govore o tome. Ipak, termin koji i dalje nije toliko rasprostranjen jeste boreout. Ovo je protivteža prethodno pomenutom burnoutu. Možete pretpostaviti šta predstavlja s obzirom na to da samo ime sugeriše. Boreout jeste osećaj koji dobijamo kao rezultat kontinuiranog rada u okruženju koje nije stimulativno, koje je neizazovno i neisplativo. U nastavku ćemo vam detaljnije predstaviti značenje ovog koncepta.

Šta je boreout?

Ukoliko vaš posao izgleda besmisleno, a zadaci na istom su lišeni vrednosti, i uporno gledate u sat ne bi li vreme što brže prošlo, verovatno ste upali u stanje boreout-a.  Dosada, osećaj bezvoljnosti, nulti stimulans – sve ovo su simptomi stanja u koje ste upali. Verovatno većina vas kad čuje kratko objašnjenje ovog termina pomisli da njegove posledice i nisu tako strašne. I mi smo (guilty as charged). Ipak, stručnjaci tvrde da su jednako štetne za mentalno zdravlje kao i one kod burnout-a.

Za razliku od dosade, koja je privremeno stanje osećaja nedovoljne stimulacije, boreout je rezultat izlaganja sadržajima koji su mentalno i socijalno nedovoljno stimulativni tokom dužeg vremenskog perioda. Različiti faktori mogu dovesti do hronične dosade. Rad od kuće sa malo ili nimalo socijalne interakcije jedan je od njih. Zaposleni ne samo da propuštaju ličnu stimulaciju, već im nedostaju pohvale za njihov rad, kao i neke vrste konkurentskih izazova. Bilo da vam je posao previše lak, fali vam socijalne interakcije ili jednostavno verujete da je vaš doprinos radnom mestu bezvredan, rezultat dovodi do toga da se osećate kao da je čitav smisao vašeg radnog života obezvređen.

Kako utiče na naše mentalno zdravlje?

Posao obavljate površno, bez preuzimanja bilo kakvih dodatnih odgovornosti? Ovo je tzv. quiet quitting, fraza koja je postala popularna na TikTok-u koja se odnosi na donošenje odluke da posao obavljamo samo onoliko koliko moramo kako bismo izašli iz stanja burnouta. A upravo tada dolazimo do jednog paradoksa. Iako kratkoročno ovo može biti antidot, dugoročno može dovesti do stanja potpune bezvoljnosti. Istraživanja su pokazala da hronična dosada značajno povećava verovatnoću simptoma stresa. Studija iz 2020. godine objavljena u časopisu Business & Management Studies takođe je otkrila da oni koji pate od boreout-a postaju depresivni i suočavaju se s anksioznošću.

Ukoliko primetite ovakve simpotme, psihoterapija ili neki drugi vid stručne pomoći su uvek dobrodošli. Takođe, trudite se da uvek obavljate onaj posao koji volite. Jer, ukoliko izaberete posao koji volite, nećete morati da radite ni jedan dan u životu.

Učitati još
Zatvori