Loud budgeting: Šta predstavlja viralni trend na TikToku?
Loud budgeting: Šta predstavlja viralni trend na TikToku?

Loud budgeting: Šta predstavlja
viralni trend na TikToku?

U današnje vreme, gde društvene mreže često promovišu život na visokoj nozi, i čini se, nameću pritisak da treba da dorastemo takvom načinu života, konačno su društvene mreže zauzele i oprečan stav. Loud budgeting je novi viralan trend na TikToku, koji ima za cilj da nas podstakne da preuzmemo kontrolu nad svojim novcem i prestanemo da ga rasipamo bez razmišljanja. Ova ideja je nastala zahvaljujući TikTok korisniku, Lukasu Battlesu, koji je ujedno pisac i komičar.

Šta podrazumeva loud budgeting?

Kako je objasnio tvorac ovog trenda, loud budgeting je metoda uz pomoć koje učite da kažete ne kada vas prijatelji, porodica, Instagram influenseri ili ko god drugi navodi, ili pritiska, da potrošite novac koji ne želite. Ovaj trend vas osnažuje da donosite svesne odluke o svojim troškovima. Promoviše se normalizacija razgovora o novcu. Umesto da se osećate nelagodno zbog odbijanja poziva na skupe događaje, trebalo bi da otvoreno komunicirate o svojim finansijskim prioritetima, bez straha od osude ili neprijatnosti. Cilj je finansijska trasnparentnost.

Kako ga primeniti?

Prvi korak podrazumeva praćenje svojih finansijskih izdataka. S obzirom na to da svako od nas ima jedinstvene potrebe, stil života i ciljeve, trebalo bi pronaći odgovarajući sistem trošenja novca i štednje istog, koji odgovara vašem načinu života. Kada utvrdite svoj budžet i troškove, lakše će vam biti da pametno rasporedite novac na lična zadovoljstva. Drugi i najvažniji korak – razmišljajte dugoročno. Kada ste definisali koje su vaše finansijske mogućnosti, razmišljajte o dugoročnim finansijskim ciljevima. Da li želite da štedite kako biste kupili nekretninu ili želite da uložite u neku drugu investiciju, bitno je da ramišljate na duge staze. Dobro razmislite šta prihvatate. Kada je u pitanju vaš novac, morate odlučiti šta vam je zaista važno.

Postoji razlika između nedostatka novca i odluke da se novac ne potroši. Postavljanje takvog mindset-a može biti jako korisno za razvijanje zdravih navika u vezi trošenja novca. Ovo može da se primeni u raznim situacijama.Ukoliko ste navikli da svakog vikenda izlazite sa prijateljima, možete nekad i odbiti, ako ste limit trošenja novca na lična zadovoljstva prekoračili. Bitno je razviti svest da je u redu potrošiti onoliko novca koliko vi želite, a ne onoliko koliko vaša okolina troši ili vam nameće da vi trošite.

Ovakav stav može pokrenuti iskrene razgovore  sa prijateljimo  o novcu i finansijskim ciljevima. Oslobodićete se tereta. Takođe, ukoliko vaši i prijatelji vide da pravite pozitivne promene, možda će biti inspirisani da krenu vašim stopama.

Kako biste implementirali loud budgeting u svoju svakodnevnu rutinu, bitno je da uvek imate na umu da zapravo investirate u svoju budućnost. I najbitnije od svega – ne poredite se sa drugima.

Foto: Instagram @audreyafs/ TikTok @mohaewithjennypark

Učitati još
Zatvori