Borba protiv peruti delotvorna je uz ustaljenu rutinu i konkretne savete stručnjaka
Borba protiv peruti delotvorna je uz ustaljenu rutinu i konkretne savete stručnjaka

Borba protiv peruti delotvorna je uz ustaljenu rutinu i konkretne savete stručnjaka

Borba protiv peruti ima tendenciju da bude iscrpljujuća, ali lakša je i delotvornija uz konsultacije sa stručnjakom, konkretne savete i adekvatne proizvode. Sve je više mladih koji imaju problem sa osetljivijim skalpom, iritacijama i pojavom peruti. Pored zdravstvenih, to utiče i na psihološke aspekte time što pojedinac zbog ovakvih problem gubi na samopouzdanju. Problem se može efikasno rešiti odlaskom kod dermatologa, kao i korišćenjem adekvatnog dermokozmetičkog preparata.

Naša junakinja imala je problem sa suvom peruti, često je preko dana nosila kačket i svetlu odeću. Testiranjem Vichy Dercos šampona protiv peruti, promena je bila vidljiva.

Borba protiv peruti

Step by step

U prve tri nedelje šampon je koristila minimum dvaput nedeljno. Kada se perut vidno povukla a teme glave postalo manje osetljivo nastavila je sa korišćenjem šampona jednom nedeljno (ovo je ujedno i preporučena dinamika za one koji preventivno žele da koriste šampon protiv peruti). Proizvod nije mešala sa drugim preparatima, a kako je kremasta tekstura narandžaste boje obogaćena disulfidom selena, a miris veoma prijatan, niti u jednom trenutku nije imala osećaj da je u pitanju dermokozmetički šampon.

Borba protiv peruti

Ono što ovaj proizvod čini izuzetno delotvornim je snažna sinergija dermokozmetičkih aktivnih glavnih sastojaka:

  • Disulfid selena za delovanje protiv peruti
  • Salicilne kiseline za uklanjanje ljuskica na vlasištu

Nakon pranja kose ovim šamponom preporučljivo je da ne koristite previše preparata sa stilizovanje kose, pogotovo ne onih koji idu diretkno na teme (kao što je prah za dodatni volumen!) da bi koža glave mogla da diše. Još jedna bitna stavka je da preparat ne bi smeo da ima direktan kontakt sa očima, upravo zbog prirode samog sastava.

Borba protiv peruti

Stručni saveti od ključnog značaja

Kada preciziramo sa kojom se tačno vrstom peruti borimo, na snagu stupa akcija. A prava rutina nakon uspostavljene dijagnoze dovodi do vidljivih rezultata kroz određeni vremenski period. Nekada je dobro da razmišljamo i o preventivnim merama protiv nastajanja peruti, pogotovo ukoliko smo skloni ovom problemu.

Kako nastaje perut, koliko je ovaj problem učestao kod pacijenata kao i koje sve vrste peruti postoje – otkriva nam dermatolog dr. Danica Jocić.

Dr. Danica Jocić

Šta je perut i kako nastaje?

Perut je patološko stanje kože koje se karakteriše sitnim skvamama na kosmatom delu glave, često praćeno svrabom. Težina simptoma može varirati od blagog ljuspanja koje podseća na suvu kožu, pa sve do jakog perutanja. Simptomi se mogu intenzivirati usled trauma različitih vrsta, počev od mehaničkih (češanje, grebanje kože), klimatskih (promena godišnjih doba), te onih koje su izazvane emocionalnim stresom. Primarni razlog nastajanja peruti je povećani broj gljivice Malassezia furfur, koja je inače normalni stanovnik naše kože. Usled promene uslova na koži glave, posebno onih koji se tiču pH vrednosti i imunitetskih poremećaja, broj ovih gljivica raste. Umnožavanje dovodi do zadebljanja epiderma, što za posledicu ima nastanak peruti na površinskom sloju kože.

Međutim, perut ne možemo ograničiti samo na njenu kliničku sliku, patofiziologiju i/ili etiološki spektar. Perut bismo morali sagledati i sa aspekta uticaja koje ova promena ostvaruje kod pojedinca, kao i uobičajene posledice koje se prepoznaju kod osoba koje od nje pate. U pojedinim slučajevima sa težim simptomima, koža glave i kosa mogu odavati utisak odsustva higijene i urednosti. Ovakve promene često mogu dovesti do pada samopouzdanja i samopoštovanja, naročito kod mlađih osoba i adolescenata, kao i kod onih koji jače reaguju na uticaje iz okruženja.

Ovakve reakcije su češće kod pacijenata kod kojih je intenzivno perutanje praćeno i jakim svrabom. Zbog svega navedenog, može se reći da perut u pojedinim situacijama može biti veći problem sa aspekta psihološkog zdravlja pacijenta, u odnosu na opasnost koju ova promena predstavlja sama za sebe posmatrano iz ugla stručnjaka.

Šta je mikrobiom i koja je njegova poveznica s pojavom peruti?

Na jednom kvadratnom centimetru ljudske kože, što uključuje i adneksalne strukture, može biti naseljeno i do milijardu mikroorganizama. Bakterije, gljivice i virusi, čije je stanovište koža glave, zajedno formiraju složenu zajednicu poznatu kao mikrobiom kože. Izvedenim naučnim studijama dokazana je korelacija između ovih mikroorganizama i pojave peruti. Svako narušavanje balansa između mikroorganizama koji kolonizuju naše vlasište dovodi do izmene uravnoteženog ekosistema kože. I tada se stvara pogodna sredina za nastanak peruti.

Borba protiv peruti

Koliko je važna preventiva i uloga dermatologa?

Preventivno delovanje u cilju suzbijanja pojave peruti predstavlja bitan korak u borbi s ovim problemom. Najčešća indikacija koja govori u prilog preventivnom delovanju protiv peruti odnosi se na postojanje ove promene u porodici pacijenta, s obzirom na to da na njen nastanak utiče i nasledni faktor. S druge strane, iz svog dosadašnjeg iskustva zaključujem da se veći broj pacijenata odlučuje na preduzimanje mera u cilju suzbijanja peruti tek onda kada se ovaj problem kod njih već javi. S obzirom na to da perut u pojedinim slučajevima može biti praćena drugim oboljenjima ili biti njihov pokazatelj, pregled pacijenta od strane dermatologa svakako je prvi i pravi korak u cilju suzbijanja ove pojave. Pri čemu je u najvećem broju slučajeva problem rešiv uz primenu adekvatnih dermatokozmetičkih preparata.

Koliko je učestao problem peruti kod pacijenata?

Nekoliko studija o ukupnoj rasprostranjenosti peruti širom sveta pokazalo je prisustvo peruti kod gotovo 50% ispitanika u opštoj populaciji. Na sve ovo utiče moderan i brz način života. S obzirom na obavljene studije na ovu temu, ne može se sa sigurnošću zauzeti stav da li se ovaj problem javlja češće kod jednog ili drugog pola. Pri čemu većina studija jasno ukazuje na to da se ovo kožno oboljenje javlja u gotovo svim starosnim dobima pacijenata.

Kako identifikovati o kojoj se vrsti peruti je reč?

Perut se najčešće manifestuje u vidu suvih, belih ljuspica koje padaju na garderobu u toku češljanja kose ili češanja temena. I praćena je svrabom. U tom slučaju potrebno je izabrati šampon formulisan za suvu perut. Ukoliko se perut javlja u vidu žutih, masnih, lepljivih ljuspica koje ostaju na koži glave, verovatno se radi o masnoj peruti. Tada bi pravilan izbor bila upotreba šampona namenjenog ovoj vrsti peruti. Ponekad simptomi koji ukazuju na ovu vrstu peruti mogu biti indikatori seboreičnog dermatitisa, zbog čega je radi pravilne dijagnostike oboljenja potrebno obaviti obavezan pregled kod dermatologa.

Borba protiv peruti

Koje karakteristike treba da ima delotvoran šampon protiv peruti?

Lečenje peruti se fokusira na uklanjanje znakova bolesti, odnosno ublažavanje povezanih simptoma, posebno pruritusa, uz istovremeno održavanje remisije dugotrajnom terapijom. S obzirom na to da glavni osnovni patogeni mehanizmi uključuju proliferaciju gljivice Malassezia i lokalnu iritaciju i upalu kože, najčešći tretmani podrazumevaju upotrebu lokalnih antifungalnih i antiinflamatornih agensa. Da bi šampon protiv peruti bio delotvoran neophodno je da sadrži sastojke koji su dokazano efikasni u lečenju ovog stanja. Ključni sastojci koji su klinički ispitani i potvrđeno efikasni u borbi protiv peruti su selenium sulfid, salicilna kiselina, ketokonazol i cink piriton.

Kako koristiti šampone protiv peruti za optimalne rezultate?

Odabran šampon bi trebalo utrljati u regiju kože glave i sačekati dva minuta do ispiranja kako bi aktivni sastojci delovali na kožu. S obzirom na to da je reč o hroničnom stanju kože, šampon je potrebno koristiti tri puta nedeljno sve do potpunog otklanjanja simptoma svraba i perutanja. Nakon toga, jednom nedeljno radi održavanja ostvarenih rezultata. Uz pravilnu primenu odgovarajućeg šampona protiv peruti vidljivi rezultati se mogu očekivati već nakon prve upotrebe.

Na koji način voditi brigu o vlasištu i kosi?

Briga i adekvatna nega kose igra ključnu ulogu u sprečavanju nastanka oboljenja kože glave i patoloških promena, poput peruti. Svako patološko stanje kože koje se ne tretira pravilno i blagovremeno može dovesti do pogoršanja simptoma i pojave dodatnih neprijatnosti. Neadekvatna nega kože glave i vlasišta negativno utiče na rast kose i dovodi do pogoršanja kvaliteta vlasi. Iz tog razloga neophodno je odabrati odgovarajuće, klinički ispitane i kvalitetne preparate za negu kože glave i kose. Naročito u situacijama kada pacijenti prepoznaju rizik od pojave peruti i žele preventivno da deluju u cilju sprečavanja njenog nastanka, odnosno već pate od ovog oboljenja.

Borba protiv peruti

Važnost dermokozmetike u brizi za vlasište i kosu?

Pravilan izbor dermatokozmetičkog šampona je od krucijalne važnosti za prevenciju nastanka peruti, uklanjanje njenih simptoma kada je perut već prisutna, odnosno održavanja postignutih rezultata po suzbijanju sipmptoma.

Proizvodi o kojima je reč su precizno formulisani striktno za ovu namenu, što podrazumeva da su prethodno podvrgnuti brojnim analizama i kliničkim studijama kojima je dokazana njihova visoka delotvornost u borbi protiv peruti. Na ovaj način potvrđuje se efikasnost sastojaka sadržanih u dermatokozmetičkim šamponima, kao i dermatološka ispitanost samog preparata. Na kraju, smatram da je izbor odgovarajućeg šampona protiv peruti potrebno obaviti uz prethodnu konsultaciju sa svojim dermatologom.

Uspešna borba protiv peruti uz Vichy Dercos liniju dermokozmetičkih šampona

Kako je konsultacija sa dermatologom ključna u lečenju pojave peruti (ili prevenciji) preporuke stručnih lica od velike su važnosti za krajnje korisnike. Dr. Danica Jocić sa stručnog aspekta ima samo reči hvale za Vichy Dercos liniju protiv peruti. Klinički je dokazano da preparati iz ove linije uklanjaju i do 100% vidljive peruti*. A sam šampon pomaže u balansiranju mikrobioma vlasišta smanjujući suvu perut i ublažavajući osećaj svraba. Takođe, Vichy Dercos šamponi protiv peruti su ugodnog mirisa i teksture što ih čini poželjnijim u odnosu na druge dermokozmetičke preparate na tržištu fokusirane na ovaj problem. Celokupna linija koja se može naći u apotekama sastoji se iz šampona koji targetiraju tip kose:

*Potrošačko ispitivanje sprovedeno na 295 ispitanika nakon 2 nedelje redovne upotrebe – Italija.

 

borba protiv peruti

Oktobar – mesec vlasišta i kose

U znak meseca u kojem brend Vichy obeležava negu vlasišta i kose, svojim potrošačima u periodu od 1. do 31. oktobra nudi mogućnost besplatnih dermatoloških pregleda vlasišta u poliklinikama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Broj pregleda i dostupni termini su ograničeni, te zavise o brzini popunjavanja. U istom periodu u apotekama će važiti specijalne cene za šampone iz Dercos linije, koji će moći da se kupi sa 25% popusta.

Foto/Video: Vichy, Aleksandra Vučković @withinstalovealex

Učitati još
Zatvori