

Bilo da se radi o situaciji vezano za početnu fazu upoznavanja ili o interakciji sa simpatijom koju ne možete da izbacite iz glave, neke stvari u svetu savremenog dejtinga mogu da nas dovedu do ludila (posebno ako smo generalno skloni overthinking-u). Baš zato, pružiti podršku sebi je neophodan način da umirimo mozak pun nepotrebnih nedoumica i pitanja. U nastavku delimo nekoliko konkretnih saveta kako da raščistimo misli i eliminišimo pritisak koji sebi umemo da stvorimo na početku avanture sa novim (potencijalnim) partnerom.
Overthinking • Opsesivno razmišljanje
Overthinking (u slobodnom prevodu, preterano razmišljanje) nas dovodi do toga da provodimo previše vremena u istim mislima, pretvarajući pozitivno preispitivanje u iscrpljujuću brigu. Ovo ne samo da nas ne vodi napred, već nas nazaduje. Briga i preterano razmišljanje o tome da li će vam se neko javiti, da li im se sviđate, da li ste rekli previše ili premalo – ali postoji jednostavne (i proverene) tehnike da ovakve stvari držimo pod kontrolom i da se prepustimo trenutku.
Pravilo 90-10
Kako je moguće da nešto kao što je vrednovanje sebe svedemo na brojke? U ovom slučaju, pravilo 90-10 služi da nas podseti gde smo sa sobom i po potrebi, resetuje. Dakle, u pitanje je odnos po kom treba da vrednujemo sebe. 90% treba da dolazi od naše unutrašnje vrednosti (samoprihvatanje i ljubav prema sebi), a samo 10% od spoljne validacije koju svi povremeno tražimo. Razmislimo gde smo sa sobom, zašto i kako se to odražava na naš doživljaj dejtinga.
Zamenite šta ako sa videćemo
Opsesivno razmišljanje nas često dovodi do toga da postavljamo pitanje šta ako?, na koje uglavnom nema odgovora. Kada uhvatite sebe kako to pitanje motate po glavi, odmah zamenite sa videćemo. Ovo je jednostavan, ali efektan, način da izađemo iz parališuće analize i pređemo na prihvatanje.
Pretpostavka dobrih namera
Opsesivno razmišljanje podrazumeva i intenzivnu analizu. Zašto? Jer oni koji su skloni overthinking-u često brinu da se iza svega krije nešto loše – negativno mišljenje, nečija loša namera ili nepovoljan ishod. Slično prethodnom savetu, udaljite se od toga da se uvek štitite od nečega. Pokušajte da zamenite pretpostavku o lošem sa time da je nekome namera bila dobra, ili bar neutralna.
Ne veruj svakoj misli
Ne veruj svemu što ti um govori. Premda je bitno osluškivati i pratiti svoje instinkte, potrebno je i biti svestan kada nas misli sabotiraju ili koče. Zvuči jednostavno, ali za one koji hronično previše razmišljaju, ovo je posebno teško. Zato je vežba ključna.
Foto / Instagram: @jeannedamas, @emrata, @samyoukilis