

Da li ste znali da u Beogradu postoji parfimerija u hotelu koji je sagrađen pre više od jednog veka?
Beograd je pre samo nekoliko meseci dobio nazad svoju legendu – i to u još sjajnijem izdanju. Nakon više od jednog veka postojanja i dvogodišnje restauracije, vrata kultnog hotela The Bristol su ponovo svečano otvorena. Pod parolom An Icon Reborn, hotel The Bristol je svojim šarmom nagovestio da će nastaviti da čuva sećanje na prošlost, ali i da – u isto vreme – piše novo poglavlje u hotelskoj industriji Beograda. Između ostalog, glavni razlog za to su brojne novine, te propratni sadržaji koji odgovaraju gotovo svim zahtevima savremenog čoveka. No, među razlozima zbog kojih je hotel The Bristol mesto gde se Beograd voli još jače nalazi se i Metropoliten parfimerija.

Prostor koji čuva preko 120 godina istorije Beograda, nekadašnji simbol napretka i savremenosti, je pred Metropoliten stavio novi izazov.
Ipak, u pitanju je izazov u kom se uživalo. On je podrazumevao spuštanje najuzbudljivijih svetskih niche, indie i artisan parfemskih tvorevina na police starih zidova. Baš kao i u nedavno otvorenoj Metropoliten parfimeriji u Novom Sadu, pažnja je ponovo usmerena na sve detalje.
Osluškujući ritam i stil jezgra u kom se nastanio, Metropoliten se ovaj put opredelio za spuštanje do reke i zdanje staro više od jednog veka. I to onog čija je izgradnja označila ulazak Beograda u novi vek – uz uklapanje u moderne tendencije velikih evropskih prestonica.


Metropoliten u hotelu The Bristol svojim izlozima sada namiguje tramvajima, a u dosluhu sa Brankovim mostom osluškuje ritmove reke.
Odnosno, on osluškuje duhove istorije koji kuckaju po zidovima, te pušta mirisne molekule da lebde, omamljene, nad kružnim tokom. Samim tim, postaje jasno da Metropoliten Art Perfumery u hotelu The Bristol ne čine samo njegovi parfemi. Naprotiv, ključnu ulogu ima dizajn, kao i energija njegovog prostora. Štaviše, prva srpska niche parfimerija je, otvarajući svoje parfimerije, prostor dizajnirala smelo i autentično. Dakle, uz promišljeni pristup arhitektonskoj i kulturnoj sredini u koju stupa.


Metropoliten je, u svom prostoru u okviru hotela, ponovo doneo duh modernosti.
I to na sasvim različite načine. Pre svega, kroz nove materijale i forme, spoj betona i stakla, kamena i drveta, te kontrast oštrih, asimetričnih oblika i mekih tekstura. Međutim, na taj način je, u isto vreme, očuvana esencija bezvremenog luksuza i nenametljive elegancije. No, upravo su u taj prostor stigli su i luksuzni brendovi koje je Metropoliten brižljivo birao tokom skoro dve decenije svog razvoja.

Uvek prateći kvalitet i tragajući za ekskluzivom, među brojnim brendovima danas se nalaze kultna imena svetskog niche pokreta. To su Diptyque, Le Labo, L’Artisan Parfumeur i Penhaliogn’s. Pored toga, neophodno je spomenuti i parfeme kultnog statusa kao što su Baccarat Rouge 540 ili – na primer – Santal 33. Na kraju, simboli luksuza unutar Metropoliten parfimerija su, naravno, i Amouage, Kilian, Roja i Clive Christian.




Metropoliten ne propušta da prepozna zvezde u usponu i uvrsti ih u svoj asortiman.
Stoga Metropoliten ekskluzivno predstavlja pariski Ex Nihilo i njujorški L’Objet. No, tu su i Comme des Garcons za ljubitelje avangarde, a za istraživače indie brendova na policama se nalaze američki D.S&Durga, kao i italijanski Nasomatto, argentinski Fueguia, te engleski Beaufort.
Ono što je posebno zanimljivo jeste činjenica da su pojedini brendovi koje Metropoliten ima u svojoj ponudi stariji od hotela The Bristol. Na primer, Trudon sveće tradiciju vuku iz 17. veka od sveća koje su osvetljavale dvor Luja XIV. S druge strane, Penhaligon’s je bio zvanični parfimer na dvoru kraljice Viktorije u 19. veku.

Veran svojoj individualnosti, uveren da se staro oplemenjuje novim – i obrnuto – Metropoliten je istorijski prostor oplemenio novom energijom.
Samim tim, mirisna mapa grada postala je bogatija za još jedno mesto koje predlažemo da čekirate što pre. Smešten na adresi Karađorđeva 50, Metropoliten može da se poseti svakog dana. Od ponedeljka do subote su njegova vrata otvorena od 10 do 19 časova, a nedeljom od 10 do 16 časova.

Foto: Metropoliten