

Grčki mitovi oduvek su bili polazna tačka za raznolike književne interpretacije. Ova klasična predanja u fokus stavljaju muškarce i njihovu moć, dok su žene, kako boginje tako i smrtnice, uglavnom ostajale u senci. S tim u vezi, eminentne autorke prave prvi iskorak i kroz svoja književna dela donose savremene verzije čuvenih mitskih priča – u kojima ključno mesto zauzimaju žene. Novi književni žanr uvela je najpre Madlin Miler u romanu Kirka, dok su ostale autorke vešto sledile njen put. Tako smo u poslednjih pet godina slojevito upoznali još i kraljicu Briseidu, Meduzu, Arijadnu i Helenu. Mitske priče u novom ruhu postale su nezaobilazno štivo i često možemo videti pozitivne utiske o njima na društvenoj mreži Instagram ili BookTok-u.
U nastavku teksta izdvajamo knjige koje neizostavno treba pročitati…
/ Mitske priče u novom ruhu
Klitemnestra – Kostanca Kazati
Kostanca Kazati je svoj debitanski roman posvetila spartanskoj princezi Klitemnestri, koju su mnogi osudili i okarakterisali kao ozloglašenu, pritom, i ne zapitavši se o njenim iskonskim emocijama. Ovaj roman briše sve dosadašnje odrednice i prikazuje jedno neviđeno lice žene, majke i osvetnice.
Narativna linija najpre vodi čitaoce kroz detinjstvo spartanske princeze. Već od najranijih godina ona postaje spretna i hrabra, učena da bude ratnica, a lov na divlje životinje dodatno izoštrava Klitemnestrinu neustrašivost. Samim tim, opisi antičkog sveta iz savremenog ugla deluju još privlačnije, dok posebnu notu daju porodični odnosi koje Kazatijeva vešto gradi. Kako se poglavlja smenjuju tako i Klitemnestra raste. Od devojčice, preko devojke i princeze, postaje mikenska kraljica i supruga Agamemnonova. Narativ od tog momenta postaje umnogome mračniji i na pravi način ukazuje na nesreće koje predstoje. Gubitak kćerke Ifigenije, koju otac predaje bogovima kako bi ih odobrovoljio, uvodi je u stanje neizdržive tuge. Naposletku, nenadoknadivi gubitak prelazi u gnev – usled kojeg se Klitemnestra odlučuje na osvetu, bez obzira na posledice. Njena deca, Elektra i Orest sprovode identičnu osvetu – Klitemnestra umire, dok za njom ostaje glas – koji hrabro i vanvrenenski odzvanja.
Meduzin pogled – Natali Hejns
Mit o Gorgonama oduvek se izdvajao u odnosu na ostale, a poznata je činjenica da su Steno, Eurijala i Meduza samo jednim pogledom ljude i bogove pretvarale u kamen. Dve sestre bile su besmrtne, dok je najmlađa, Meduza, postala smrtna. Samim tim, nju je nešto kasnije usmrtio Persej – ali šta znamo o Meduzi mimo informacija iz enciklopedije?
Verovalo se da je Meduza najpre bila žena, koju je krasila duga i sjajna kosa. Međutim, zbog jednog greha, Atena je pretvara u čudovište, dok iz njene predivne kose naposletku izrastaju guje. Upravo je ona imala moć da pretvori sve živo u kamen. To prokletstvo zauvek stvara surovu priču o ženi bez emocija. Autorka Natali Hejns polazi od opštepoznatih činjenica, zatim ih umnogome grana i ispisuje jedno novo, strastveno i empatično poglavlje o Meduzi.
Foto: Instagram @georgiasreadings; @laguna