

Iako poslednjih godina na bestseller listama dominiraju romansirane biografije, neretko se pojave i biografske knjige koje nisu ispunjene samo jednoličnim informacijama, već pred čitaoca donose nesvakidašnje, nezaboravne i živopisne epizode iz nečijeg života. S obzirom na to da smo mesec maj posvetili upravo ovom književnom žanru, nakon memoara Slobodna: Odrastanje na kraju istorije, čitalački fokus zauzima knjiga Džek i Iv. Kako su dve potpune strankinje dospele u Srbiju, koliko su pomogle srpskom narodu u teškim vremenima? Na ova i mnoga druga pitanja odgovor daje istaknuta novinarka i spisateljica, Vendi Mur. U nastavku teksta donosimo utiske.
Knjiga Džek i Iv donosi svedočanstvo o plemenitim i neustrašivim ženama
Brojne znamenite ličnosti, koje su učestvovale u Prvom svetskom ratu, prepuštene su zaboravu. Isto je zadesilo dve žene, Veru Houm i Evelinu Haverfild. Bile su pripadnice sifražetskog pokreta od samog nastanka, a potom su hrabro stupile u misiju Bolnice Škotlanđanki namenjenoj Srbiji. Spasle su na desetine hiljada života i bespogovorno pomagale srpskom narodu i nakon ratnih godina. Došao je pravi trenutak da se Džek i Iv otrgnu od zaborava, dok Vendi Mur ispisuje realistična poglavlja o neustrašivosti i požrtvovanju.
Iskrene emocije i rađanje jedne ljubavi
Ratovi su, sami po sebi, duboko tragični, ispunjeni okrutnošću i užasom. Ipak, usred sveopšte patnje, dve žene polaze na putovanje koje ima viši cilj, a to je pomaganje znatno siromašnijim zemljama.
Evelina Haverfild je odrastala u aristokratskoj porodici, okružena ljubavlju i bogatstvom. Pored ugodnih životnih okolnosti, ona se neprestano upuštala u avanture, dok je ta urođena neustrašivost, naposletku, uvodi u prve borbene redove za osnovna prava žena. Iv je bila istaknuta članica sifražetskog pokreta i 1908. godine upoznaje svoju srodnu dušu, Veru Houm. Usred Prvog svetskog rata dolaze u Srbiju kako bi pomogle da se uspostavi bolnica za ranjenike i obolele od tifusa. Počevši od Londona, preko Kragujevca, Mladenovca, Lazarevca, Kruševca i Istočnog fronta, sve do Užica, Evelina (Iv) i Vera (Džek) ostavile su neizbrisive tragove. Takođe, jedna od njih umire u Srbiji. Iznad svega, ova priča nije tužna, već inspirativna i dragocena hronologija o ratu, požrtvovanosti, čovečnosti i ljubavi.
Zbog čega treba pročitati knjigu?
Na osnovu blurba i zvanične premise, knjiga Džek i Iv deluje kao lagano štivo o emotivnom odnosu. Međutim, ovo književno delo pred čitaoca donosi znatno ozbiljniji osvrt na buđenje sifražetskog pokreta u Velikoj Britaniji, a potom, u najvećem delu, obuhvata period Prvog svetskog rata. S tim u vezi, dobijamo značajnu istorijsku knjigu čije su protagonistkinje Džek i Iv, dok se njihova ljubavna priča samo na momente prepliće.
Autorka Vendi Mur pronicljivo otvara jedno zaboravljeno poglavlje. Ispisuje uzbudljive i upečatljive stranice, te ova knjiga iz drugačijeg ugla posmatra Prvi svetski rat i prave heroine koje su nepravedno pale u zaborav.
Foto: Instagram @baleysreadingdiary; @laguna