Ukoliko želite da se budite ranije, a ne znate kako, ovih pet saveta vam mogu pomoći u tome
Ukoliko želite da se budite ranije, a ne znate kako, ovih pet saveta vam mogu pomoći u tome

Ukoliko želite da se budite ranije, a ne znate kako, ovih pet saveta vam mogu pomoći u tome

Early birds vs. Night owls – which team are you? Ljudi se dele na ranoranioce i noćne ptice. I te kako smo svesni da noćne ptice često slušaju kako bi trebalo da promene svoje navike, jer ništa ne može pobediti onaj zdrav san koji dobijamo ukoliko legnemo pre ponoći. Iako znamo da su to činjenice, saosećamo se sa njima, i svesni smo toga da je vrlo teško promeniti već ustaljene navike. Upravo zato smo odlučili da vam pomognemo u tome. Ukoliko ste osetili nuspojave kasnog odlaska na spavanje, te pokušavate da to promenite, nastavite da čitate. Predstavljamo vam nekoliko saveta koji će vam olakšati rano buđenje.

Why we sleep?

San je stub zdravlja i vitalnosti. Kvalitetan san pomaže obnavljanju tela i uma, jača imunološki sistem, reguliše hormone, poboljšava pamćenje i koncentraciju te doprinosi opštem osećaju blagostanja. Međutim, koliko je važan san, podjednako je važno i kada se isti odvija. Ustaljena rutina spavanja pomaže telu da se prilagodi prirodnom ciklusu spavanja i budnosti, poznatom kao cirkadijalni ritam. To je važan fiziološki proces koji određuje vreme u kada smo budni i kada spavamo. Zato je važno da isti što zdravije optimizujemo. I to, naravno znači da bi trebalo da ranije odlazimo na spavanje i da se ranije budimo.

Tips for waking up early

Rano ustajanje može imati brojne prednosti – bolja produktivnost, lepše raspoloženje i celokupno blagostanje. Tako zahvatate najbolji deo dana u kojem imate prostor za sebe. Ali da biste takvu rutinu ustajanja implementirali u svoj život, potrebno je da imate dobru motivaciju. Prvi korak ka tome jeste – zdrava noćna rutina. Pred spavanje umesto da gledate u telefon, stvorite naviku da pročitate barem po nekoliko stranica knjige. Izbegavajte stimulanse poput kofeina i elektronskih uređaja pre spavanja, kako biste olakšali odlazak na spavanje i poboljšali kvalitet sna. Druga stvar – postavite alarm dalje od kreveta. Postavljanje alarma na mesto do kog da biste došli morate ustati iz kreveta, pomaže da se brže razbudite. Takođe, smanjuje se želja za povratkom u krevet.

Treća, možda i najvažnija – stvorite jutarnju rutinu koja vas raduje i koja vas navodi da želite da se probudite. Bilo da ona podrazumeva ukusan doručak, meditaciju ili čitanje omiljene knjige, bitno je samo da vas ispunjava i da joj se rado vraćate. Redovno vežbajte. Redovna fizička aktivnost može poboljšati kvalitet sna i pomoći vam da se ujutru osećate sveže i energično ujutro. Uz to, uveče ćete se osećati umorno i time ćete pre zaspati. And last but not least – vodite dnevnik. Jutarnje zapisivanje svojih želja, emocija i nadanja pomaže vam da se osetite bolje i započnete dan energično i sa više samopouzdanja. Thank us tomorrow morning.

Foto: Instagram @hannaschonberg

Učitati još
Zatvori