Letnja rutina podrazumeva minimalizam. To je slučaj kada su u pitanju moda (možda samo ne kada su aksesoari u pitanju), enterijer, ali i lepota. Šminka je lagana, ali i skincare koraci koje pravimo pre iste su drugačiji nego u zimskom periodu. Evo kako menjamo rutinu u letnjim mesecima.
Leto smo više izloženi UV zračenju, toploti i vlažnosti – što sve utiče na ponašanje kože.
Povećano lučenje sebuma, znojenje i gubitak vode mogu dovesti do dehidratacije, čak i u vlažnim vremenskim uslovima. Istovremeno, UV zračenje i toplota mogu narušiti barijeru kože i izazvati pogoršanje pigmentacije. Iako možda zvuči kao da je idealno rešenje za to korišćenje agresivnih proizvoda za čišćenje lica, tokom leta je najbolje koristiti lagane, blage čistače koji efikasno uklanjaju znoj, kremu za sunčanje i šminku, a da pri tom ne narušavaju zaštitnu barijeru kože. Najbolje je birati što jednostavnije proizvode bez beskrajne liste sastojaka, kao i formule bez mirisa. Pravi osećaj na koži treba da bude takav da osećate da vam je koža osvežena, ali da nije zategnuta i suva.
Kako vrućine i prekomerno znojenje dovode do dehidratacije kože, potrebno je istu dobro zaštititi i hidrirati.
Ne postoje sastojci koje treba potpuno izbegavati tokom leta, ali način na koji ih koristite možda zahteva prilagođavanje. Retinoidi i druge jake kiseline ne treba potpuno izbaciti – uprkos popularnom verovanju. Sastojci koji sadrže zapravo mogu veoma korisni u kontroli akni povezanih sa znojenjem i viškom sebuma, kao i u tretiranju pigmentacija. Ako je vaša koža posebno osetljiva, ipak, potpuno izbacite retinol i kiseline tokom letnjeg perioda – i pređite na neke alternative, poput azelainske kiseline. Njeni sastojci deluju protivupalno. Ipak, za šta god da se odlučite, sve aktivne sastojke leti kombinujte sa kvalitetnom kremom sa SPF-om i hidratantnom kremom (uz SPF).
Još jedan dobar izbor jeste Vitamin C.
Serumi sa istim pomažu u zaštiti kože od spoljašnjih uticaja, kao i posvetljavanju kože – i smanjenju pigmentacije. Nanosite ga ujutro ispod kreme sa SPF-om. Svi tipovi kože, pa i ona masna, mogu biti dehidrirani tokom leta. Kako biste to sprečili, koristite lagane hidratantne kreme koje ne zapušavaju pore. Tražite sastojke poput ceramida i birajte lagane teksture – u formi losiona, gela.
Ne zaboravite i na hidratantne mistove, idealne za refresh tokom dana.
Naravno, moramo da razgovaramo i o SPF-u.
Iako ga nosimo i zimi, leti celu igru podižemo na viši nivo. Nanosimo kremu sa zaštitnim faktorom u debljem sloju i češće – i to ne samo na lice, već i na vrat, dekolte i uši. Nanosite kremu na svaka dva sata, a i češće ako ste na direktnom suncu. SPF je bitan i tokom oblačnih dana i kada ste u zatvorenom prostoru blizu prozora. Neka faktor koji birate bude 30, a idealno 50.
Na kraju, a ne i manje bitno, pažljivo birajte tretmane koje radite.
Preporučuje se izbegavanje intenzivnih procedura – hemijskih pilinga, tretmana laserom ili microneedeling tretmana. Oni povećavaju rizik od pigmentacije, tako da bolje sačekajte jesen ili zimu za njih. S druge strane, ne ustručavajte se da koristite tretmane kao što LED terapije – poput red light, odnosno terapije crvenim svetlom. Nežni pilinzi i tretmani koji hidriraju kožu su takođe dobrodošli – ali uvek se konsultujte sa lekarom.
Foto: Instagram (@elisehoogerdijk / @annabelrosendahl)