Razgovor sa psihoterapeutom: Kako da prepoznate toksično radno okruženje?
Razgovor sa psihoterapeutom: Kako da prepoznate toksično radno okruženje?

Razgovor sa psihoterapeutom: Kako da
prepoznate toksično radno okruženje?

Na radnom mestu se provodi svakodnevno osam sati, a ponekad i više. Kako ste u stalnom kontaktu sa kolegama, oni na neki način čine veliki deo vaše svakodnevice. Idealni uslovi su oni u kojima se već u samom startu povežete sa kolegama. Međutim, ne mora uvek biti tako.

Koji su prvi i najznačajniji pokazatelji koji ukazuju na to da ste deo toksičnog radnog okruženja i koji je idealan način da se zaštitite – saznajemo od psihoterapeutkinje Biljane Andrić sa kojom smo nedavno razgovarali i na temu „kako da prepoznamo crvene zastavice u partnerskim odnosima„.

Prvi znaci i kako ih prepoznati

Prema rečima psihoterapeutkinje Biljane Andrić, prvi znaci da ste deo toksičnog radnog okruženja su promena raspoloženja, nemotivisanost, manjak energije, iscrpljenost i hroničan umor. „Ukoliko vam ne prija atmosfera, loše ćete se osećati čim se približite radnom mestu. Takođe, loše ćete se osećati i na pomisao da ćete još neko vreme raditi u istoj firmi, kao i da imate loš odnos sa kolegama ili nadređenima. Posao oduzima veliki deo vašeg vremena i energije. Ukoliko primetimo da smo nezadovoljni na bilo koji način, važno je reagovati na vreme. Toksično radno okruženje je izvor stresa, a konstantna izloženost stresu vodi u anksioznost, depresiju, psihosomatske probleme. Tako se možete naći u začaranom krugu iz kog je tesko izaći“, istakla je Biljana Andrić.

Kako se nositi sa toksičnim okruženjem

„Najvažnije je staviti fokus na sebe i sopstveno zdravlje. U skladu s tim prvi korak bi bio da postavite jasne granice kad je posao u pitanju, odnos sa kolegama ili nadređenima. To bi značilo da deo koji vam oduzima najviše energije sagledate na drugačiji način i da vidite kako možete zdravije da izbalansirate između obaveza i slobodnog vremena. Najlošije se osećamo kada stvari nisu jasno definisane. Takođe, loše se osećamo i kad nisu dobro postavljene granice i kada se konstantno osećamo preplavljeno obavezama i negativnom energijom“, dodaje Biljana.

„Jasno definisane obaveze, rokovi, nadležnosti su preduslov za kvalitetnu i prijatnu radnu atmosferu“

Biljana Andić

Savet +:

Ukoliko primetite da ste okruženi toksičnim kolegama ili nadređenima, treba postaviti zdraviju distancu. To bi značilo da izbegavate dublje razgovore pogotovo one koje nemaju veze sa poslom. Takođe, preporuka je i što jasnije definisati sopstvene obaveze i fokus staviti na završavanje obaveza.

Šta vi možete da uradite po tom pitanju

Promena posla takođe stvara dodatni izvor stresa i mnogi nisu u mogućnosti da napuste radno okruženje dok ne pronađu novi posao. Ovakva situacija može zahtevati od pojedinca da se zadrži na radnom mestu dok ne bude potpuno spreman da napusti posao. Ipak, postoje slučajevi kada vas život nagradi i pruži vam ljude sa kojima možete da funkcionišete lepo i radite bez obzira na ostatak kolektiva koji vam ne prija. Psihoterapeutkinja Biljana Andrić posebno ističe važnost tih osoba.

„Ukoliko prepoznate osobe koje su sličnije vama ili kolege sa kojima se dobro razumete i koje vam prijaju, svakako bi jedna od preporuka bila da povećate kontakt sa njima. Posle radnog dana, idealno bi bilo da pažnju usmerite na delove života koji vas ispunjavaju, koji vam ulivaju pozitivnu energiju, bilo da je u pitanju sport, hobi, druženje sa prijateljima, meditacija, porodica, deca. Ako ništa od ovoga ne pomogne i vi se i dalje osećate loše, tada je važno razmisliti o promeni posla i okruženja“, zaključuje Biljana Andrić.

Foto: Pexels

Učitati još
Zatvori