Šta sve (ne) znamo o kolagenu – saznajemo od dr Nevenke Dokmanović
Šta sve (ne) znamo o kolagenu – saznajemo od dr Nevenke Dokmanović

Šta sve (ne) znamo o kolagenu –
saznajemo od dr Nevenke Dokmanović

Recite nam koliko imate kolagena i reći ćemo vam koliko imate godina. Ovako bi se mogao opisati efekat najzastupljenijeg proteina u našem organizmu koji, između ostalog, utiče na mladolikost kože lica i tela. Međutim, mnoga pitanja poput toga šta je kolagen, zašto je važan za kožu, kao i kada je pravo vreme da počnemo sa anti-age rutinom, i dalje neretko predstavljaju nedoumice za mnoge. Sa ciljem da saznamo šta sve (ne) znamo o kolagenu razgovaramo sa anti-age stručnjakom dr Nevenkom Dokmanović.

dr Nevenka Dokmanović / Foto: Miloš Nadaždin

Šta je kolagen i zašto je važan za kožu?

Kolagen je najzastupljeniji protein u našem organizmu i čini između 25-45 odsto ukupnih proteina. Osim u koži nalazi se i u mišićima, kostima, hrskavici, tetivama, vlasima kose, ali i u zidovima krvnih sudova kao i srčanim zaliscima. Derma – središnji i najvažniji sloj kože u svom matriksu u najvećem procentu sadrži upravo kolagen. On je zajedno sa drugim proteinima odgovoran za čvrstinu, jedrinu i elastičnost kože.

U čemu je razlika između kolagena u vidu suplementa, kolagena koji unosimo hranom i kolagena koji se nalazi u kremama?

Kolagen unet u vidu suplementa ili kroz ishranu ne može da se resorbuje u digestivnom sistemu. Kao takav cepa se na osnovne aminokiseline i organizam ne prepoznaje da li je unet hranom ili kao suplement. Drugim rečima, svejedno je da li pojedemo kašiku goveđeg želatina ili hidrolizovani kolagen ili ga unesemo hranom. Sa druge strane, klinička ispitivanja su pokazala da korišćenje suplemenata kolagena povećava elastičnost kože. Ali, da bi neka krema ili serum doveli do povećane produkcije kolagena u koži, moraju da sadržate pro-kolagenske peptide. Oni su inicijatori produkcije sopstvenog kolagena, a uz dodatak vitamina C u ovakvim preparatima, obezbeđuje se i efikasna neokolageneza.

Koje je najbolje vreme da se počne sa anti-age rutinom? 

U svakodnevnom radu u dermatologiji primetila sam da mi se sa tim pitanjem najčešće obraćaju u 30-im. Ipak, trebalo bi jasno razlikovati biološko i hronološko starenje kože. Zbog loših životnih navika, preteranog izlaganja suncu, neko već sa 25 ima prve bore, gubitak elastičnosti i flekice. Prve promene, u vidu sitnih borica biće primetne gde je koža najtanja, a to je oko očiju. To ujedno može biti univerzalni signal da je vreme za uvođenje anti-age rutine.

Koje sastojke treba da sadrži dobar anti-age proizvod?

Da bi anti-age proizvod bio dobar, treba da pre svega sadrži hidratantne sastojke. Koža sa godinama postaje suva i tada lakše nastaju sitne bore. Hijaluronska kiselina, čiji molekul vezuje i do 1000 molekula vode i obezbeđuje dugotrajnu hidrataciju kože. Ceramidi prirodni lipidi, imaju ključnu ulogu u barijernoj funkciji kože i čuvaju prirodnu hidriranost. Tu su i antioksidanti –  vitamin C i E. Oni smanjuju zapaljenske procese nastale aktivnošću slobodnih radikala, koji se smatraju glavnim krivcima za starenje kože.

U jesenjem periodu preporučuje se i retinol, derivat vitamina A, koji osim što poboljšava kvalitet kože i smanjuje sitne bore, smanjuje i flekice, daje lepšu i zdraviju boju licu. Ne treba zaboraviti ni izuzetno popularne sastojke kao što su niacinamidvitamin B3, kao i peptide – stimulatore proizvodnje novog kolagena, koji daju čvrstinu i jedrinu koži.

Spisak proizvoda bi mogao da ide u nedogled, jer savremena farmaceutska industrija nam nudi široku lepezu anti-age rešenja, čiji efekti mogu imati smisla samo ukoliko uporedo sa svakodnevnom negom koristimo i kreme sa visokim faktorima zaštite od sunca i to 365 dana godišnje.

Kako kombinovati serum i kremu u svakodnevnoj rutini i koja je razlika između ove dve vrste proizvoda?

Za postizanje najboljih rezultata u anti-age rutini, preporučujem istovremeno korišćenje seruma i krema, pri čemu se prvo nanosi uvek serum, a zatim odgovarajući krem. Najbitnija razlika je u tome što serumi sadrže veću koncentraciju aktivnih sastojaka što obezbeđuje njihovu efikasnost. Njihova osnovna namena je korekcija određenih problema – te ih tako i biramo, kao serume za hiperpigmentacije, anti-age, akne i crvenilo. Dok su kreme kao osnovni deo svakodnevne nege, namenjene određenom tipu kože – suvoj, mešovitoj, masnoj, normalnoj i biramo ih prema tipu naše kože.

Rešenje —  anti-aging brend #1 u evropskim apotekama

Rešenje koje pomaže u nadoknađivanju prirodnog gubitka kolagena dolazi od anti-aging brenda broj 1 u evropskim apotekama, francuskog dermokozmetičkog brenda Vichy i to u vidu nedavno predstavljene nove unapređene formulacije dnevne kreme Vichy Liftactiv Collagen Specialist, koja deluje na kožu tako što podstiče proizvodnju kolagena i pomaže u održavanju čvrstine i elastičnosti kože.

Trostruka doza peptida za tri puta više kolagena

Peptidi su uveli revoluciju u anti-age negu zbog sposobnosti da podstaknu proizvodnju kolagena i elastina kako bi koža zadržala čvrstinu i tonus. Oni u isto vreme pospešuju ćelijsku obnovu i sintezu lipida u epidermisu, što za rezultat ima manje bora i ojačanu barijernu funkciju kože. Unapređena verzija dnevne nege Liftactiv Collagen Specialist sadrži čak tri puta više prokolagenskih peptida[1] u odnosu na originalnu verziju, što za rezultat ima tri puta veću produkciju kolagena u koži[2].

PROKOLAGENSKI PEPTIDI
VITAMIN CG

U ovoj delotvornoj formulaciji sa visokom koncentracijom aktivnih sastojaka zastupljen je još jedan anti-age sastojak – vitamin C, koji pruža antioksidativnu zaštitu, ujednačava ten i povećava blistavost kože, dok vitamin B3, poznat kao niacinamid, koriguje tamne fleke.

Da rezimiramo, u kolagenu se krije tajna čvršće kože, dok se u unapređenoj verziji Vichy Liftactiv Collagen Specialist dnevne kreme kriju sastojci koji podstiču proizvodnju kolagena i pomažu u održavanju čvrstine i elastičnosti kože.

[1] U poređenju sa prethodnom formulom [2] In Vitro test, prosečan rezultat na 5 vrste kolagena

Foto: Miloš Nadaždin / Promo

Učitati još
Zatvori