Journal preporuka: Roman „Zločinački manifest“
Journal preporuka: Roman „Zločinački manifest“

Journal preporuka: Roman
„Zločinački manifest“

Američki književnik, Kolson Vajthed (eng. Colson Whitehead), uglavnom piše romane nadahnute stvarnim događajima. Pažnju svetske književne scene privukao je zahvaljujući romanu Podzemna železnica, koji otvara zaboravljeno poglavlje o robinji Kori i njenom herojskom bekstvu iz zatočeništva. Nakon mračne sage o položaju robova u Americi, koja je ovenčana Pulicerom, Vajthed je kroz svoj naredni roman Momci iz Nikla obradio još jednu temu rasne nejednakosti, ujedno otkrivši niz gnusnih zločina, nad mladim Afroamerikancima – unutar popravnog doma Dozier na Floridi. Samim tim, Vajthed ubrzo postaje dvostruki dobitnik Pulicerove književne nagrade. Kada je reč o romanu Ritam Harlema, negde se očekivalo da pisac ostane veran realističnom prikazu bitnih događaja iz  američke prošlosti. Međutim, on je naposletku odlučio da iznenadi čitalačku publiku, pa smo tako pročitali pravu gangstersku sagu u maniru Maria Puza. Ritam Harlema je dobio i nastavak. Ove nedelje preporučujeme drugi deo Harlemske trilogije. Evo zbog čega treba pročitati roman Zločinački manifest

Ritam Harlema – osvrt na prvi deo Harlemske trilogije

Radnja romana smeštena je između pedesetih i šezdesetih godina 20. veka. U fokusu se nalazi lokalni prodavac nameštaja, Rej Karni. On vodi sopstvenu radnju, ima ženu Elizabet sa kojom očekuje drugo dete, a njihov iznajmljeni stan jedva da je dovoljan za jednu osobu. Pored nerešenog stambenog pitanja, čak i prodavnica nameštaja u Harlemu nema najbolji promet, ali Rej nastoji da materijalnu sigurnost obezbedi čistim poslovima. Majk, njegov otac bio je vođa harlemske kriminalne organizacije i Rej upravo zbog toga želi da izbegne teret porodičnog nasleđa.

Pravi zaplet nastaje kad u celu priču uđe dalji rođak glavnog junaka, Fredi. Sitni kriminalac odlučuje da upeca veći plen, te mesecima pravi plan o pljački kultnog harlemskog hotela, Tereza. Frediju je potrebna pomoć i tako Rej ulazi u kriminalni milje. Nakon što pljačka izazove znatno veći odjek, Karni upada u bezizlaznu zamku. Da li će uspeti da sačuva porodicu i ugled? Odgovor krije Ritam Harlema.

Roman Zločinački manifest i Rej Karni pred novim izazovima

Harlemska saga se nastavlja, vremenska linija najpre vodi čitaoce kroz 1971. godinu, a Rej Karni je i dalje u fokusu. Nakon riskantnih poslova sa druge strane zakona, on već četiri godine pokušava da održi ravnotežu i vodi svoju porodičnu radnju. Ispostavilo se da Karnijev salon radi bolje nego ikad pre, te Rej ne mora previše da brine o finansijama – iako Njujork tone usled korupcije, kriminala i siromaštva. Pravi obrt u radnji nastaje kad Karnijeva ćerka Mej poželi karte za koncert Džeksonove petorke. U tom slučaju, glavni junak će pokušati da obezbedi karte preko starog prijatelja, detektiva Mansona. Ispostavlja se da usluga nije bezazlena i sada Menson traži nešto zauzvrat. Da li će se Rej Karni ponovo spustiti u harlemsko  podzemlje?

Druga narativna linija odvija se tokom 1973. godine. U ovom poglavlju pratimo holivudsku ekipu koja snima film u Harlemu. Međutim, problematična glavna glumica odjednom nestaje, te Rej Karni pomaže starom poznaniku da je pranađe. Naposletku, zamršeno klupko Zločinačkog manifesta obuhvata 1976. godinu. Korupcija vlada na svakom koraku, a neko stalno podmeće požare u lokalnim zgradama. Ispostavlja se da vlasnici na taj način stiču profit, dok stanari ostaju bez krova nad glavom. Kad Karnijev poznanik zadobije fatalne opekotine u jednom podmetnutom požaru, glavni junak odlučuje da, po svaku cenu, sazna ko je odgovoran za zločin.

Zbog čega treba pročitati roman?

Kolson Vajthed nastavlja da ispisuje autentična poglavlja o Harlemu. Ulice i dalje pulsiraju u retro ritmu, te čitaoci dobijaju atmosferičnu, evokativnu i uzbudljivu priču o kultnoj gradskoj četvrti. Tri dela odvijaju se tokom sedamdesetih godina 20. veka, a ovaj period ostao je upamćen po burnim događajima, koji su ujedno i u romanu realistično prikazani.

Posebnu čar tokom čitanja daje Vajthedova sposobnost da čitaoca uključi direktno u svoj književni svet. Samim tim, možete upoznati Harlem i glavne junake do najsitnijih detalja. Ostajem nam da s nestrpljenjem iščekujemo završnicu ove trilogije, a vi neizostavno pročitajte Ritam Harlema i Zločinački manifest.

Foto: Instagram @nastyanastya; @laguna

Učitati još
Zatvori